COOKIES

In order to provide a more relevant experience for you, we use cookies to enable some website functionality. For more information click here.

Why treating leather is important

Upholstered furniture is made by hand, which is why it has an unusual character. The features of individual pieces of furniture are determined by the naturalness of the upholstery materials and seat fillings used.

Please read the rules of using the furniture below, it will allow you to use the purchased furniture for longer.

 • Przed pierwszym użyciem

  1. W celu uniknięcia uszkodzenia pokrowca zaleca się ostrożne rozpakowywanie mebla, bez użycia ostrych narzędzi.
  2. Odbierając mebel tapicerowany prosimy o dokładne sprawdzenie czy nie występują zarysowania, przetarcia, pęknięcia, przecięcia lub inne uszkodzenia struktury tkaniny bądź skóry, a także uszkodzenia elementów konstrukcyjnych drewnianych. Dodatkowo zaleca się sprawdzenie kompletności mebla, tzn. czy został on dostarczony zgodnie ze złożonym zamówieniem.
  3. W przypadku mebli modułowych konieczne jest samodzielne złożenie poszczególnych elementów poprzez łączniki, zgodnie z instrukcją załączoną do mebla.
  4. Przed rozpoczęciem montażu nóżek należy zapoznać się z załączoną instrukcją.
  5. W sofach posiadających funkcję spania prosimy o usunięcie zabezpieczenia zgodnie z instrukcją.
  6. Przed rozpoczęciem użytkowania produkt tapicerski należy wypoziomować, tzn. zapewnić równe podłoże.
  7. Każde budzące wątpliwości działanie elementów ruchomych, takich jak: funkcja spania, funkcja typu relaks, podłokietniki, zagłówki, należy bezzwłocznie zgłosić sprzedającemu.
  8. Ważne jest, aby zapewnić właściwe warunki w pomieszczeniach, w których produkt jest eksploatowany lub przechowywany, tj. temperatury od +15°C do +40 °C, wilgotności od 40% do 70%. Odległość produktu od czynnych źródeł ciepła nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra. W celu uniknięcia procesu blaknięcia tkaniny lub skóry, odradza się wystawiania mebla na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 • Zasady prawidłowej eksploatacji mebli tapicerowanych

  1. Meble tapicerowane różnią się miękkością siedzisk. Jest to związane z naturalnymi właściwościami materiałów wykorzystywanych jako wypełnienie, tj. gęstością pianki tapicerskiej, elastycznością sprężyn metalowych i pasów tapicerskich. W przypadku układów narożnikowych ewentualne rozbieżności w twardości siedzisk zachodzące pomiędzy poszczególnymi elementami związane są z różnymi powierzchniami tych elementów. Należy zwrócić uwagę, iż twardsze siedziska charakterystyczne są dla mebli posiadających funkcję spania. Intensywne użytkowanie mebla może również przyczynić się do powstawania różnic w twardości siedzisk, oparć ipodłokietników. Jest to zjawisko normalne, uwarunkowane użytkowaniem.
  2. Mebel należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Bezwzględnie zabrania się siadania lub stawania na podłokietnikach oraz krawędziach oparć. Nie należy umieszczać nadmiernej ilości pościeli w skrzyniach do tego przeznaczonych, aby zapobiec ich zapadaniu oraz rozpychaniu.
  3. Zgodnie z zaleceniami Producenta, sofy z funkcją spania posiadające wbudowany mechanizm, przeznaczone są do spania okazjonalnego, a nie regularnego.
  4. Wybarwienia elementów drewnianych, tzn. nóżek, mogą odbiegać od przedstawionych na zdjęciu. Jest to naturalna cecha związana z różnorodnością struktury, usłojenia i koloru drewna. Dlatego, zwracamy uwagę na możliwość wystąpienia różnic w odcieniach bejcy, szczególnie przy zamówieniu kolejnego mebla do zestawu.
  5.  W przypadku domawiania kolejnych wyrobów zastrzegamy, że mogą wystąpić różnice wzoru, odcieni tkanin i skór.
  6. W przypadku tapicerowania mebla tkaniną wzorzystą dopuszczalne jest tak zwane ”niespasowanie wzoru”.
  7. Należy pamiętać, że meble ubrane w jasne pokrowce bądź skóry, narażone są na zafarbowanie przez inne tekstylia, szczególnie przez odzież (np. tkaninę typu jeans). Jest to wada tkaniny odzieżowej, a nie pokrowca.
  8. Użytkowanie mebli ze skór naturalnych z czasem powoduje zmianę ich wyglądu i cech początkowych. Powstawanie pewnych fałd w pokryciu jest zjawiskiem charakterystycznym i nie oznacza wad jakościowych.
  9. Należy zwrócić uwagę, że komplet mebli może zawierać kilka znaków pochodzących z różnych błamów skóry, takich jak: ślady po bliznach, zadrapaniach, ukłuciach, różnice w fakturze oraz odcieniu. Nie świadczą one o wadach, a jedynie są gwarancją autentyczności skóry. Ich obecność nie stanowi powodu do reklamacji.
  10. Mebli tapicerowanych nie należy użytkować tylko w jednym miejscu, lecz zamiennie na całej powierzchni siedzisk, aby uniknąć różnic w wyglądzie całego zestawu. Zapobiega to powstawaniu przymarszczeń pokrowców oraz efektu różnicy odcieni na powierzchni tkaniny, tzw. cieniowania i nabłyszczania.
  11. Cechą charakterystyczną tkanin szenilowych oraz wełnianych – filcowych, jest zjawisko tzw. pillingu, czyli mechacenia się tkaniny i tworzenia grudek na jej powierzchni, które powstają pod wpływem obcych włókien (np. pochodne z odzieży). Wyżej opisane zjawiska, zawarte w punktach 1-11, nie stanowią powodu do reklamacji.
  12. W przypadku wymiany produktu w okresie gwarancyjnym Producent zastrzega prawo do wprowadzenia zmian technologicznych, tj. wymiarów produktu, materiałów stosowanych do produkcji, elementów ozdobnych i ruchomych, funkcji spania, wynikających z konieczności wyeliminowania wad produktu.
  13. Prezentowane w naszej ofercie wymiary mebli podane są w centymetrach i mogą różnić się od rzeczywistych do 3%.
 • zasady prawidłowej pielegnacji mebli w tkaninach

  Istnieją ogólne zasady utrzymania i konserwacji stosowane do wszystkich tkanin, które stanowią obicia mebli tapicerowanych. Stosowanie i przestrzeganie kilku prostych wskazówek pozwoli przedłużyć żywotność Państwa mebli i zapewni satysfakcję z ich użytkowania.

  1. Należy zapobiegać pozostawaniu na powierzchni tkaniny brudu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Zaleca się czyszczenie mebla raz w tygodniu, używając końcówki odkurzacza przeznaczonej do mebli lub ręcznie za pomocą miękkiej szczotki. Jednocześnie, należy unikać nadmiernego tarcia oraz odkurzania na wysokim poziomie mocy, aby nie uszkodzić włókien tkaniny. Elementy mebla, które można ściągnąć doradza się delikatnie wytrzepać, najlepiej na świeżym powietrzu.
  2. Tkaniny, które na swojej powierzchni posiadają włos – szenil, welur, wymagają regularnego rozczesywania za pomocą miękkiej szczotki. Zabieg ten pozwoli uniknąć zjawiska ugniatania się włosa na powierzchni tkaniny, szczególnie w miejscach intensywnego użytkowania. Włos zachowa swoją sprężystość, a tkanina delikatny charakter.
  3. W przypadku pojawienia się tłustych i mokrych plam należy użyć bibuły, a następnie czystej, wilgotnej i miękkiej gąbki, aby plama szybko się wchłonęła. W przeciwnym wypadku zabrudzenie może wniknąć w głąb włókien tkaniny, uniemożliwiając skuteczne jej wyczyszczenie. Dopiero potem można przystąpić do odplamiania, stosując letnią wodę i neutralny środek czyszczący przeznaczony do prania ręcznego. Zabrudzoną powierzchnię należy czyścić delikatnymi, kolistymi ruchami w kierunku od zewnątrz do środka, unikając energicznego pocierania mokrego włosa. Po usunięciu plamy tkaninę należy pozostawić do osuszenia w temperaturze pokojowej. Jeśli to konieczne, czynność powtórzyć, poszerzając czyszczony obszar dookoła zaplamionego miejsca w celu zredukowania efektu kolistego środka.
  4. W sytuacji rozlania na powierzchnię tkaniny kawy lub herbaty należy natychmiast odsączyć plamę za pomocą chłonnej ściereczki bawełnianej oraz usunąć zabrudzenia stałe, tj. fusy. Następnie należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w punkcie 3.
  5. Przed przystąpieniem do czyszczenia mebla należy sprawdzić w jaki sposób czyszczona powierzchnia reaguje na działanie środka chemicznego poprzez nałożenie go na niewidoczną, niewielką część mebla. Tym sposobem unikniemy uszkodzenia tkaniny, jej odbarwienia, bądź innych, widocznych zniekształceń powstałych w efekcie zbyt agresywnego działania środka.
  6. Meble, które posiadają zdejmowany pokrowiec można prać na lewej stronie z zapiętym zamkiem błyskawicznym lub czyścić chemicznie zgodnie z symboliką umieszczoną na etykiecie. Zgodnie z zaleceniami producentów tkanin nie należy używać wybielaczy, środków żrących ani zmiękczających, a także unikać prania pokrycia z innymi materiałami.
  7. Przed suszeniem wilgotne pokrowce należy rozciągnąć w obie strony.
  8. W przypadku modeli ze zdejmowanymi pokrowcami na poduszkach oparciowych, siedziskowych bądź ozdobnych w efekcie prania może nastąpić odbarwienie tkaniny, powodujące rozbieżności odcieni pomiędzy korpusem tapicerowanym na stałe a poduszkami.
  9. Meble tapicerowane na stałe tracą możliwość prania na mokro, dlatego zaleca się wykonanie usługi przez firmę specjalizującą się w czyszczeniu tapicerek.
  10. Nie należy używać żelazka na zewnętrznej stronie tkaniny.
  11. Ważne jest, aby chronić powierzchnię mebla przed zwierzętami domowymi w celu uniknięcia bezpowrotnego uszkodzenia struktury tkaniny lub skóry.
  12. Należy zwrócić uwagę, iż przykrywanie tkanin szenilowych oraz wełnianych narzutami z włosem może przyczynić się do powstawania trudnych do usunięcia włóknistych „kulek”. Jest to zjawisko pillingu powstające w efekcie łączenia włókien narzuty z włóknami tkaniny obiciowej.
 • zasady prawidłowej pielęgnacji mebli w skórach

  Wykorzystanie skór do produkcji mebli ma bardzo długą tradycję. Skóra jest najstarszym naturalnym materiałem tapicerskim i jak dotąd nie doczekała się lepszego zamiennika. Jej wyjątkowe walory użytkowe oraz niepowtarzalny charakter powodują, że jest najbardziej trwałym i pożądanym materiałem tapicerskim.

  1. Każdy błam skóry jest inny i niepowtarzalny. Decydując się na zakup produktu ze skóry, akceptujemy jej charakter nadany przez: blizny, zmarszczki, rozstępy, żyły, zadrapania, ukłucia, a także różnice w fakturze oraz odcieniu. Wymienione cechy są potwierdzeniem autentyczności i naturalnego pochodzenia skóry, dlatego nie należy traktować ich jako wad, a tym samym powodu do reklamacji.
  2. Skóra jest swoistym regulatorem wilgotności w pomieszczeniu dzięki zdolności „oddychania”, tzn. możliwości wchłonięcia, a następnie oddania aż do 25% swojej wagi. Przyjmuje temperaturę otoczenia – w pomieszczeniu o temperaturze 20°C może wydawać się chłodna, jednak w trakcie kontaktu z ciałem miejscowo się rozgrzewa.
  3. Skóra, pomimo wyjątkowej elastyczności i wytrzymałości na rozciąganie oraz rozrywanie, wymaga ochrony przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak: pot (zawiera sól), tłuszcz z włosów, kurz, chemia gospodarcza oraz przesuszenie.
  4. Prawidłowa pielęgnacja gwarantuje zachowanie oryginalnej jakości skóry oraz pozwala utrzymać mebel jak nowy, również po wielu latach użytkowania.
  5. Niewątpliwą zaletą mebli w skórach naturalnych jest łatwość ich czyszczenia. W większości przypadków wystarczy przetrzeć jej powierzchnię wilgotną szmatką, bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych.
  6. Zaleca się konserwację i czyszczenie skór co 4 – 6 miesięcy w zależności od jej gatunku oraz stopnia zużycia. Wskazane jest, aby dokonać pierwszego zabiegu konserwującego od razu po kupnie. Ułatwia to kolejne czyszczenie i może zapobiec powstaniu trudno usuwalnych zabrudzeń.
  7. Skóra jest przyjazna dla osób z alergiami, ponieważ nie pozwala na penetrację alergenów znajdujących się w kurzu (także zwierzęcych) oraz nie pochłania.
 • instrukcja obsługi mebli tapicerowanych w skrócie

  • Przy przemieszczaniu mebli należy zabezpieczyć wszystkie elementy tapicerowaneprzed uszkodzeniem mechanicznym.
  • Przy rozpakowywaniu nie wolno używać ostrych, niebezpiecznych narzędzi.
  • Podczas przenoszenia trzymać za stałe elementy konstrukcyjne.
  • Meble użytkowane powinny być zgodnie z ich przeznaczeniem.
  • Meble należy zabezpieczać przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
  • Meble ustawiać w odległości nie mniejszej niż 1 m od grzejników.
  • Niedozwolone jest siadanie na podłokietnikach, oparciach oraz miękkich elementach konstrukcyjnych.
  • Niedozwolone jest powodowanie dużego obciążenia w miejscach do tego nie przystosowanych.
  • Meble należy przechowywać w pomieszczeniach o temp. 15-30 e C oraz wilgotności 40-70 %.
 • warunki gwarancji

  1. Niniejsza gwarancja określa obowiązki Gwaranta (Interkres Sp.J. S.Smyk Z. Mazurek 22 – 400 Zamość Sitaniec 126) i uprawnienia Kupującego, w przypadku stwierdzenia przez Kupującego istnienia niezgodności towaru z umową, o której mowa w art.4 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej {Dz. U. nr 141, póz. 1176) przed upływem 24 miesięcy od daty nabycia towaru. W przypadku zakupu towaru przez Przedsiębiorcę do odpowiedzialności Producenta za wady ukryte stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego o rękojmi (art. 556-576), (okres gwarancji wynosi 12 miesięcy).
  2. Warunkiem rozpatrzenia zgłoszenia reklamacyjnego jest okazanie przez Kupującego Karty Gwarancyjnej oraz dowodu zakupu – faktury VAT lub paragonu fiskalnego.
  3. W przypadku stwierdzenia niezgodności towaru z umową w trybie ww. ustawy, Gwarant zobowiązuje się do doprowadzenia towaru do stanu zgodnego z umową przez dokonanie nieodpłatnej naprawy lub wymiany w przypadku niemożności naprawy, na zasadach o których mowa w art. 8 ww. ustawy.
  4. Kupujący traci uprawnienia gwarancyjne, gdy o tej niezgodności wiedział lub oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć, a po jej ujawnieniu nie powiadomił o tym gwaranta w ciągu 2 miesięcy od daty stwierdzenia niezgodności.
  5. Kupujący zgłasza reklamację gwarancyjną w jednostce handlowej, w której nabył mebel albo bezpośrednio Gwarantowi. Zgłoszenia dokonuje się na piśmie z podaniem: numeru Karty Gwarancyjnej, danych reklamującego, daty oraz miejsca zakupu, numeru paragonu lub faktury VAT oraz stwierdzeniem niezgodności.
  6. Gwarant w terminie 30 dni od otrzymania zgłoszenia reklamacyjnego zawiadomi Kupującego, czy złożona reklamacja jest lub nie jest zasadna, lub zgłosi się do Kupującego w celu oględzin i ewentualnego ustalenia sposobu oraz terminu załatwienia reklamacji.
  7. Do kwestii nieuregulowanych a związanych z niniejszą Gwarancją mają zastosowanie przepisy art. 577-581 Kodeksu Cywilnego. UWAGA! W przypadku nieuzasadnionego wezwania serwisu lub też stwierdzenia uszkodzeń powstałych z winy Kupującego Gwarant zastrzega sobie prawo zwrotu poniesionych kosztów.

  Gwarancją nie są objęte:

  1. Wady, uszkodzenia i braki ilościowe elementów, i akcesoriów widoczne przy zakupie.
  2. Uszkodzenia powstałe w wyniku niewłaściwego i niezgodnego z zasadami użytkowania, przechowywania, i konserwacji mebli.
  3. Uszkodzenia mechaniczne stelaży, części konstrukcji mebli, tkaniny obiciowej powstałe z winy Kupującego.
  4. Uszkodzenia wynikłe z naprawy lub przeróbki mebli wykonane przez Kupującego lub na jego zlecenie bez zgody Gwaranta.
  5. Szkody i usterki spowodowane przez zwierzęta.
  6. Zalania mebla wodą lub inną cieczą (szczególnie niebezpieczne są roztwory chemiczne, barwniki, płyny do pielęgnacji ciała).
  7. Różnice odcienia oraz struktury tkanin, jeżeli pochodzą z różnych serii produkcyjnych producenta tkanin, a reklamacja dotyczy różnicy poszczególnych wyrobów nabywanych w pewnych odstępach czasu.
  8. Mechacenie, kurczenie się, płowienie i zmarszczenie materiału obiciowego wynikające z techniki wykonania wyrobu oraz ich eksploatacji przez Kupującego.
  9. Różnice +/- 3 cm w wymiarach rzeczywistych mebli w stosunku do wymiarów katalogowych.
  10. Różnice w odcieniach i strukturze tkanin, rodzaju szyć w przypadku domawiania mebli według próbnika.
  11. Zmiany w miękkości, sprężystości oraz odkształcenia poduch, oparcia, poręczy, siedzisk, które są rezultatem prawidłowego użytkowania i nie wynikają z wad konstrukcji, i wad materiału.
  12. Zabarwienia tkaniny odzieżą lub innymi barwnikami.
  13. Różnice stopnia twardości poszczególnych elementów kompletu, wynikające z ich zróżnicowanej wielkości oraz uwarunkowane zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.
  14. Występujące fałdy w materiale obiciowym, jako cecha pożądana i zamierzona. Zewnętrzne powłoki mebli wykonane z materiałów lub skór są luźne i miękkie, co jest spowodowane techniką wykonania mebli.
  15. Wady i uszkodzenia, w następstwie których obniżono cenę wyrobu przy jego zakupie. Uwagi dodatkowe: W meblach mogą występować różnice odcienia tkaniny w zależności od kąta padania oświetlenia naturalnego i sztucznego, co nie jest wadą podlegającą reklamacji. W przypadku domawiania mebli do kompletu wcześniej zakupionego, należy liczyć się z tym, iż materiały obiciowe mogą nieznacznie różnić się odcieniem oraz strukturą (mogą występować różnice w poszczególnych partiach materiału). Meble tapicerowane zakupione z ekspozycji sklepu posiadające widoczne uszkodzenie lub przecenione ze względu na określone wady nie podlegają naprawie gwarancyjnej w zakresie tych wad. W przypadku uszkodzeń tkanin skóropodobnych (skóra ekologiczna) kierowane będą one do ekspertyzy, co wydłuża czas realizacji zgłoszenia.
 • zasady konserwacji i pielęgnacji mebli

  Ważne!
  Dla zachowania bezpieczeństwa i ochrony mebla przed przystąpieniem do zasadniczego czyszczenia prosimy o wykonanie w mało eksponowanym miejscu testu, mającego na celu sprawdzenie jak tkanina zareaguje przy czyszczeniu.

  Drewno. Nie powinno się ustawiać mebli z elementami drewnianymi w pomieszczeniach o zbyt wysokiej wilgotności powietrza, a także w pobliżu grzejników i innych bezpośrednich źródeł ciepła, kominek piec itp. Drewno należy regularnie odkurzać czystą lub delikatnie zwilżoną szmatką. Należy uważać aby nie uszkodzić powierzchni drewnianych oraz nie narażać ich na działanie intensywnych promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Żywotność mebli z elementami drewnianymi przedłużają środki do konserwacji i pielęgnacji drewna dostępne powszechnie w sprzedaży. Należy unikać mocnego tarcia oraz wykorzystywania szorstkich i twardych materiałów mogących rysować powierzchnię.

  Skóra naturalna. Skóra jest produktem naturalnym. Każda skóra pochodzi z innego zwierzęcia. Dlatego też możliwe są różnice w odcieniach i połysku w danym meblu. Fałdy i wypalenia, zarysowania, zrogowacenia podkreślają naturalny charakter materiału. Naturalna skóra podatna jest na wyciąganie się i miejscowe wycieranie. Nie są to powody do reklamacji towaru. Każda skóra posiada cienką, niewidoczną warstwę ochronną, którą bardzo łatwo zniszczyć. Nie wolno używać sprayów, kremów, past do obuwia, środków chemicznych zawierających alkohole czy rozpuszczalniki. Świeże plamy i zabrudzenia natychmiast usuwać suchą lub wilgotną szmatką. Meble wykonane w skórze należy poddawać szczególnej ochronie i sukcesywnym zabiegom konserwacyjnym środkami do tego przeznaczonymi. Używanie markowych produktów do pielęgnacji skóry naturalnej pozwoli na jej wieloletnią, bezproblemową eksploatację. Pierwsze czyszczenie należy wykonać po 3 miesiącach użytkowania. Każde następne w odstępach 6 miesięcy. Zawsze przed przystąpieniem do zasadniczego czyszczenia wymagane jest wykonanie testu w mało eksponowanej części mebla celem sprawdzenia jak zachowuje się skóra podczas czyszczenia. W meblach dostarczanych transportem samochodowym mogą pojawić się nieregularne fałdy zagniecenia. Po pewnym czasie mebel odzyska odpowiedni kształt.

  Skóra ekologiczna. Jest materiałem syntetycznym, skóropodobnym, który należy czyścić regularnie roztworem mydła w ciepłej wodzie, z użyciem miękkiej szmatki lub gąbki. Miejsca bardziej zabrudzone pocierać miękką szczotką, po wyczyszczeniu spłukać powierzchnie wodą i wytrzeć miękką szmatką. Plamy, zabrudzenia z długopisu, szminki, farby drukarskiej, druku gazetowego usuwać natychmiast pocierając szmatką; można zastosować również czyszczenie rozcieńczonym spirytusem. Nie stosować: past, wosków, sprayów, silnych detergentów, rozpuszczalników i środków czyszczących zawierających rozpuszczalniki oraz niektórych środków do czyszczenia skóry naturalnej. Użycie ich może spowodować usztywnienie i pękanie materiału, a także zmianę koloru i połysku powierzchni wyrobu. Nie prasować. Nie dopuszczać do kontaktu z nagrzanymi powierzchniami (np. kaloryfer). Skóra ekologiczna wymaga utrzymania w czystości, nie wolno dopuszczać do jej nadmiernego zabrudzenia. Ważne jest aby brud, kurz i inne zabrudzenia nie pozostawały zbyt długo na powierzchni tkaniny.

  Tkaniny obiciowe ( żakard, flok i inne). Materiały te wymagają regularnej pielęgnacji środkami przeznaczonymi do pielęgnacji tego typu tkanin. Nie należy doprowadzać do nadmiernego zabrudzenia tkanin. Plamy usuwać czystą wodą lub wodą z płatkami mydlanymi. Gwarancji producenta nie podlegają zabrudzania powstałe wskutek kontaktu z odzieżą, narzutami itp. zawierającymi aktywne barwniki. W trakcie używania na obiciach tapicerskich, w wyniku naturalnego procesu utraty pigmentu mogą pojawić się przebarwienia w miejscach poddanych intensywnemu użytkowaniu. Przed użyciem środka do czyszczenia należy sprawdzić jego działanie na mało eksponowanej części mebla, aby uniknąć uszkodzenia tkaniny. Niektóre rodzaje obić muszą być czyszczone tylko na sucho, przy użyciu specjalnych środków chemicznych dostępnych tylko w firmach zajmujących się praniem tego typu obić.Pod wpływem nadmiernej wilgoci materiały mogą ulec skurczeniu, rozciągnięciu, farbowaniu.

  Szenile. Środki koloryzujące używane do barwienia tkanin są wrażliwe na światło słoneczne, dlatego bardzo ważne jest aby chronić tkaninę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych oraz ciepłem grzejników. Tkaniny szenilowe posiadają na swojej powierzchni włos, w związku z tym nie należy ich zbyt często przecierać. Aby odpowiednio zabezpieczyć tkaninę należy delikatnie odkurzać ją odkurzaczem lub przecierać miękką szmatką. Powstałe plamy najlepiej usuwać za pomocą wody z rozpuszczonymi mydlinami bez zbytniego tarcia. Rozlaną ciecz zalecamy wyczyścić od razu wycierając plamy od zewnątrz do wewnątrz. Uchroni to od powiększenia pola zabrudzenia.

  Zakazane jest stosowanie preparatów zawierających w swym składzie środki chemiczne oraz wybielacze. Niewielką ilość środka czyszczącego rozprowadzić po zabrudzonym miejscu, chwilę odczekać, następnie usunąć delikatnie zabrudzenie. Tkaniny te wymagają regularnego rozczesywania miękką szczotką np. do ubrań. Zabieg ten pozwoli uniknąć zjawiska ugniatania się włosa na powierzchni tkaniny, szczególnie w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie.

  UWAGA:

  Do czyszczenia tkanin i skór obiciowych w żadnym wypadku nie stosować środków chemicznych typu rozcieńczalniki, benzyna, alkohol itp. Elementów drewnianych nie należy czyścić i konserwować przy użyciu środków chemicznych w sprayu aerozolu itp. z uwagi na ryzyko uszkodzenia powłoki ochronnej tych elementów.
  Meble należy odkurzać w następujący sposób: ​
  powierzchnie lakierowane i wykończone na połysk wyłącznie suchą, miękką tkaniną,
  powierzchnie tapicerowane – domowym odkurzaczem z miękką szczotką,
  powierzchnie skórzane (skóra naturalna) – miękką tkaniną lekko nawilżoną wodą,
  Środki przeznaczone do czyszczenia mebli znajdujące się w ogólnodostępnym handlu mogą być używane wyłącznie na odpowiedzialność Kupującego.
  Duży nacisk przy czyszczeniu może spowodować rozjaśnienie kolorów.